This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Privacy Policy OK

Fun time at theme park !!!

Learning maths with fun

RishuJaipuria
Created Date 07.18.21
Last Updated 07.23.21
Viewed 8 Times
Your browser doesn't support HTML5. System.Collections.Generic.List`1[System.String] System.Collections.Generic.List`1[System.String]
submit to reddit
0

Create multiple-choice games on Wisc-Online and play them on our Chakalaka mobile app!

But that's not all! Explore educational games created by others. Simply search by category or enter agame code number and dive into a world of learning and fun.

Download the Chakalaka mobile app here:
Topics of this game:
  • Entry ticket of theme park is for ₹600 per person on weekdays. If I give ₹1000 at ticket counter. How much money I will get back ?
  • If Bumping Car costs ₹ 75 per ride . I took two rounds of it . How much I have to pay ?
  • We buy four ice creams if it costs ₹ 20 each, how much do we have to pay ?
  • We want to buy two plates chole bhature .Each plate costs ₹ 60 . How much will we pay ? * Offer on a weekday 1+1
  • We need five pastries. How many pastries will we order if there is an offer of 3+1 ?
  • On Wednesday, there is an offer of 10% discount on pizza . We bought two pizzas at ₹ 450 . What was the actual cost of one pizza?
  • The entry ticket for theme park on weekdays costs ₹ 600 and on weekends ₹ 860 . What is the difference in cost ?
  • Five children spend ₹ 3630 on water rides in total. If they contribute equally, what would be the amount paid by each child ?
  • Total bill for food (including drinks) is ₹ 1272 for four kids. If they spent ₹ 210 on drinks, calculate the amount spent on food .
  • Total expenditure on theme park trip for six persons is ₹ 6318 .What would be the contribution of each person if they contribute equally?

User comments are currently unavailable. We apologize for the inconvenience and are working to restore this feature as soon as possible.