This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Privacy Policy OK

BeeKeeper Game: Unit Rates

Solving problems involving unit rates.

gboughton
Created Date 04.30.20
Last Updated 05.01.20
Viewed 190 Times
Your browser doesn't support HTML5. System.Collections.Generic.List`1[System.String] System.Collections.Generic.List`1[System.String]
submit to reddit
0

Create multiple-choice games on Wisc-Online and play them on our Chakalaka mobile app!

But that's not all! Explore educational games created by others. Simply search by category or enter agame code number and dive into a world of learning and fun.

Download the Chakalaka mobile app here:
Topics of this game:
  • Jason and his family travel 160 miles in 3.2 hours. How fast is that?
  • Jason and his family drive 50 mph. How long will it take to go 360 miles?
  • The space shuttle travels 4,375 miles in 15 minutes. What is the miles per minute rate?
  • The Space Shuttle travels 292 miles per minute. What is the Miles Per Hour rate?
  • If an 8 MB video takes 120 seconds to download, what is the download rate in sec/MB?
  • 4 cans of beans cost $11. What is the cost per can?
  • Charlie reads 145 pages of text in 5 hours. What is his unit rate of pages per hour?
  • Charlie reads at a rate of 29 pages per hour. How long will it take to read 520 pgs?
  • Hanna earned $78 for 8 hours of work. What was her hourly rate of pay?
  • Kenny is walking at a constant speed of 3.5 mph. How far will he walk in 6 hours?

User comments are currently unavailable. We apologize for the inconvenience and are working to restore this feature as soon as possible.