This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Privacy Policy OK

Wisc-Online is Moving — But Not Going Away

In December 2025, the Wisc-Online website will be retired. But don’t worry—the Wisc-Online brand and a collection of your favorite learning resources will live on at WisTech Open, Wisconsin’s new hub for open educational resources.

[Learn More →]

Unit Rate: Exercise 6.2

Chapter 6 Rate Section 2 Unit Rate

channingloveday
Created Date 01.04.23
Last Updated 01.04.23
Viewed 2 Times
Your browser doesn't support HTML5. System.Collections.Generic.List`1[System.String] System.Collections.Generic.List`1[System.String]
submit to reddit
0

Create multiple-choice games on Wisc-Online and play them on our Chakalaka mobile app!

But that's not all! Explore educational games created by others. Simply search by category or enter agame code number and dive into a world of learning and fun.

Download the Chakalaka mobile app here:
Topics of this game:
  • Find the rate of pay per hour of an employee who gets paid $627 for working 38 hours.
  • Find the typing rate per minute of a person who can type 225 words in 7.5 minutes.
  • Find the production rate per hour of a purse factory that can manufacture 200 purses in 8 hours.
  • Find the flow rate per minute of a water pump that pumps 70 liters of water in 25 minutes.
  • A computer printer can print 480 pages in 15 minutes. What is its printing rate in pages per minute?
  • In 1 minute a traffic light flashes 45 times. How many times will it flash in half an hour?
  • Mrs. Thomas paid $286 at a paint store for paint that costs $26 a gallon. How many gallons of paint did she buy?
  • A lighthouse flashes its beacon light at a rate of 48 flashes per minute. How many times will the light flash in 30 minutes?
  • An automobile factory can make 18 cars in 8 hours. At this rate, how many complete cars can the factory assemble in 14 hours?
  • Super Saver store sells the following sports drinks: Star Drink. $4.80. 32 oz Performance Aid. $2.20. 20 oz. Power House. $3.64. 28 oz. Find the unit price per ounce of the Star Drink.
  • Super Saver store sells the following sports drinks: Star Drink. $4.80. 32 oz Performance Aid. $2.20. 20 oz. Power House. $3.64. 28 oz. Find the unit price per ounce of Performance Aid.
  • Super Saver store sells the following sports drinks: Star Drink. $4.80. 32 oz Performance Aid. $2.20. 20 oz. Power House. $3.64. 28 oz. Find the unit price per ounce of the Power House.
  • Super Saver store sells the following sports drinks: Star Drink. $4.80. 32 oz Performance Aid. $2.20. 20 oz. Power House. $3.64. 28 oz. Which sports drink offers the best value (lowest price per ounce)?
  • A mason lays 84 bricks in 4 hours. At this rate, how many bricks can he lay in 9 hours?
  • Sarah gets paid $8.00 per hour plus tips working as a waitress at a restaurant. On Tuesday she worked 6 hours and made a total of $168. How much did she make in tips?

User comments are currently unavailable. We apologize for the inconvenience and are working to restore this feature as soon as possible.